Článek z výletu 4. a 5. ročníku do Moravského krasu
V prvním červnovém týdnu jsme se vydaly s dětmi na čtyřdenní výlet do Moravského krasu. Po úspěšném startu z parkoviště za sokolovnou jsme se po hodinové jízdě ocitli v úplně jiném prostředí, než na jaké jsme zvyklí. Všude kolem nás byly lesy, kopečky, skály – kkkrrrááásssaaa! Ubytovali jsme se na Horním můstku propasti Macocha v chatě Macocha. Poté jsme se vydali zkoumat nejbližší okolí – Horní můstek – pohled do propasti Macocha. To samé asi o 0,5 km níže z Dolního můstku, … Po vydatném obědě se s námi zatočil svět a my jsme se nacházeli ve Světě pravěkých lovců. Při programu v Domě přírody jsme se dozvěděli, jak to zde vypadalo v dávných dobách, co se lovilo, jak zde probíhal život. Vše jsme si prohlédli a vyzkoušeli v pěkné expozici, která nám tuto dobu přiblížila. Venku jsme si zahráli na lovce sobů a snažili jsme se ulovit soba pomocí oštěpu.
Druhý den jsme se seznámili s jedním z mnoha obyvatel Moravského krasu – netopýrem. Celým programem na Domě přírody nás provedla netopýří slečna Netinka. Prožili jsme s ní její rok a zjistili, čím se živí, kde tráví jaro, léto a podzim, nebo že v zimě hibernuje. Odpoledne v Kateřinské jeskyni děti dostaly velkou pochvalu, jak bystře reagovaly na výklad paní průvodkyně, doplňovaly a zahrnovaly ji spoustou dotazů.
Ve středu nás čekala pod vedením paní Jitky z Domu přírody celodenní Výprava za vznikem Moravského krasu spojená s návštěvou Punkevních jeskyní a plavbou na lodičkách po ponorné říčce Punkvě. Dozvěděli jsme se, proč se propasti Macocha říká Macocha a jak Koňský spád přišel ke svému jménu, spočítali jeskyně, zjistili, jak vzniká vápenec, co je to stalagmit, stalaktit či stalagnát.
Výlet se chýlí ke konci a před námi je čtvrteční dopoledne, které trávíme v Domě přírody, kde si prohlížíme zbývající krásné expozice, jež jsme neviděli. Také jsme zhlédli 3D film Říše zkamenělého času. Pak už nás čekal oběd na chatě Macocha – jako každý den byly talířky prázdné a na parkovišti pan Hrdlička s autobusem, který nás dovezl domů.
Na závěr pár zajímavostí:
Během výletu jsme nachodili více jak 35 km většinou do kopce (nepočítáme hry a program večer kolem chaty Macocha). Hloubka propasti Macocha od Horního můstku k hladině jezírka je asi 138 m. Stálá teplota v jeskyních je 6 – 8o C po celý rok. V Kateřinské jeskyni zimuje asi 300 netopýrů a v Punkevních jeskyních je jich asi 3000. V Domě přírody jsme pili vodu z jeskyně Štajgrova díra. Pokud se chcete dozvědět více či zažít to co my, navštivte Dům přírody, Punkevní jeskyni, chatu Macocha a další místa v Moravském krasu.
účastníci výletu